Pieczemy tort komunijny! Dziś tort miodowy dekorowany opłatkiem.

Kochani! Nadszedł czas na obiecywany wcześniej przepis na pierwsze ciasto komunijne. Zostało ono przygotowane przez Kasię ze Słodkich Fantazji, w ramach akcji "Pieczemy tort komunijny!" organizowanej wspólnie ze sklepem ZlotyAniol.pl.

Nasze pierwsze ciasto to tort miodowy. Realizacja przepisu wymaga trochę cierpliwości i precyzji, ale nie zrażajcie się! Efekt końcowy jest naprawdę wart wszelkich starań. Tort wygląda obłędnie, przekonajcie się sami!





Tort udekorowany jest opłatkiem na ciasto komunijne dekorowanym grafiką ze złotym kielichem, Pismem Świętym i pięknymi białymi orchideami. Opłatek komunijny znajdziecie tutaj: http://www.zlotyaniol.pl/sklep,szukaj,6115,oplatek_na_tort_komunijny_okragly_orchidea.htm

A poniżej przepis Kasi na tort. Koniecznie, napiszcie, jak Wam się podoba i podzielcie się efektami, jeżeli zdecydujecie się podjąć wyzwanie :)

Składniki:

Biszkopt:
  • 6 jajek
  • 3/4 szklanki cukru
  • 3/4 szklanka mąki pszennej tortowej
  • 1/3 szklanki kakao
Krem miodowy:
  • 500 g serka mascarpone
  • 200 ml śmietanki kremówki
  • 6 łyżek miodu wielokwiatowego (można dodać mniej lub więcej w zależności od rpeferencji smakowych)
  • skórka starta z 1 wyszorowanej i sparzonej cytryny
Poncz:
  • 250 ml mocnej herbaty, dość mocno osłodzonej
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • kilka kropel  aromatu rumowego
  • opcjonalnie 1 mały kieliszek rumu
Krem maślany na bazie bezy szwajcarskiej:
  • 8 białek, z dość dużych jajek
  • szczypta soli
  • 375 g cukru
  • 600 g miękkiego masła (powinno poleżeć przynajmniej dzień w temperaturze pokojowej)
  • ½ łyżeczki past z wanilii, można zastąpić ekstraktem lub aromatem np. rumowym
Dekoracja: opłatek na tort komunijny

Przygotowanie:

Biszkopt:
Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę. Pod koniec ubijania, gdy piana jest już sztywna, stopniowo (po 1-2 łyżki) dodawać cukier, cały czas ubijając do wyczerpania cukru (ubita piana powinna być sztywna i lśniąca). Następnie dodawać kolejno żółtka, po każdym ubijając około 30 sekund.
Mąkę i kakao wymieszać, przesiać do puszystej masy jajecznej, delikatnie wmieszać do ciasta drewnianą łyżką.
Dno tortownicy o średnicy 22 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Boków tortownicy niczym nie wykładać i nie smarować. Do formy wlać ciasto. Piec w temperaturze 160 - 170ºC około 40 minut (do suchego patyczka).
Biszkopt pozostawić w uchylonym piekarniku do ostygnięcia. Całkowicie wystudzić. Wyjąć z formy (boki biszkoptu oddzielać nożykiem od formy dopiero jak biszkopt będzie wystudzony). Biszkopt podzielić ostrym nożem na 3-4 blaty.

Krem:
Serek i śmietankę zmiksować razem na sztywny krem. Dodać miód i skórkę cytrynową, wymieszać. Odstawić do lodówki.

Poncz:
Herbatę wystudzić, dodać sok z cytryny i aromat rumowy, ewentualnie odrobinę alkoholu, wymieszać.

Całość:
Dolny blat ułożyć na paterze, dość obficie naponczować, na wierzch wyłożyć połowę kremu i równomiernie rozsmarować, wygładzić szpatułką cukierniczą lub łopatką. Wyłożyć następny blat, naponczować, wyłożyć resztę kremu, wierzch wygładzić. Przykryć ostatnim blatem, naponczować, odstawić do lodówki.
Krem maślany:
W rondlu zagrzać wodę. Białka wbić do metalowej miski (może być misa miksera), dodać szczyptę soli i cukier. Miskę ustawić na garnku, tak by opierała się na ściankach garnka i cały czas podgrzewając wodę, mieszać trzepaczką/ubijakiem białka, do momentu aż cukier całkowicie się rozpuści i nie będą wyczuwalne kryształki cukru (najlepiej sprawdzić palcami). Ogień nie powinien być zbyt duży, żeby białka nie zrobiły się zbyt gorące, jeśli jednak tak się stanie, wystarczy je na chwilę zestawić z garnka..
Białka przelać do misy miksera (jeśli mieszaliście je w zwykłej misce) ubić końcówką do ubijania bardzo dokładnie na sztywną, bardzo gęsta pianę (po nałożeniu na palce nie powinna zmieniać kształtu i powinna stać na sztorc). Ubijanie trwa około 10-15 minut, po ubiciu masa bezowa powinna być zupełnie zimna.
Zdjąć końcówkę do ubijania i założyć końcówkę mieszającą. Włączyć mieszanie i stopniowo, kawałeczek po kawałeczku dodawać miękkie masło, jak na tym filmiku (tu macie cały etap przygotowania krok po kroku). Po chwili masa będzie nieco rzadsza (może nawet wyglądać na zwarzoną), ale wraz z dodawanym masłem będzie gęstnieć i zmieniać się w puszysty krem. Gdy krem jest już sztywny dodać ekstrakt z wanilii lub aromat, zmiksować.

Dekorowanie:
Wierzch i boki tortu posmarować cienką warstwą maślanego kremu, wygładzić szpatułką.
Krem przełożyć do worka cukierniczego z końcówką w kształcie ostrej łezki lub dużego płatka (Wilton 104 lub Wilton 123). Trzymając worek cukierniczy tak, by osty koniec tylki był bliżej nas, a zaokrąglony bliżej tortu wyciskamy od dołu do góry falbanki jedna po drugiej, jak na tym filmiku (jeśli macie wprawną rękę dzielenie tortu pionowymi kreseczkami jak na filmie można sobie darować). Po obłożeniu boków kremem powinno nam zostać jeszcze odrobinę kremu na górną falbankę przy krawędzi.
Na wierzchu kładziemy opłatek, delikatnie dociskamy. Brzegi tortu dekorujemy falbanką poziomą wzdłuż krawędzi opłatka.

Gotowy tort wstawiamy do lodówki. Przed konsumpcją wyjmujemy na około 30 minut wcześniej, by krem maślany nieco zmiękł.
Smacznego :)

Dekoracje na Komunię kupisz w sklepie internetowym www.ZlotyAniol.pl - kliknij aby przejść do sklepu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co o tym myślisz? Zostaw komentarz, dziękuję.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...